aktualne

Nenápadný bungalov na klidném místě bývalých zahrad a sadů

Příjemný a nenápadný bungalov vyjadřuje touhu domácích po jednoduchosti a přírodě. Dům vyrostl na místě bývalých sadů a majitelé si jako vzpomínku ponechali starou hrušku, která se stala základem jejich nové zahrady.

Stará hruška je většinu roku součástí rodinného života domácích, a proto je s domem propojena velkou zahradou. Dům je postaven na klidném místě bývalých zahrad a sadů, kde vyrostlo ještě několik dalších rodinných domů. Jedním z pozitiv této výstavby je, že i sousedé přistoupili k původnímu prostředí citlivě a charakter lokality s rozrostlými zelení zde zůstal zachován. Dokázali tak spojit zdánlivě nespojitelné – díky těsné blízkosti Bratislavy rychlý přístup do zaměstnání, škol, obchodů apod., S úplným klidem v lůně přírody.

bungalov při Bratislavě
Na výstavbu domu použili majitelé přírodní materiály, které jsou v souladu s původním charakterem prostředí. Zdroj: Xella

Majitelé domu se rozhodli hned na začátku, že návrh jeho umístění na pozemku musí zachovat starou hrušku z původního sadu. Ta se stala základem jejich budoucí zahrady.

Přečtěte si také
Bungalov v Levicích si mladá dvojice zařídila vlastníma rukama jen za pár eur (VIDEO)
„Chtěli jsme bydlet v nízkém domě, propojeném se zelení. Katalogové domy neodpovídaly přesně naší představě, proto jsme se obrátili na architekta, pana Mária Budínský. Jeho návrh vystihl přesně to, co jsme si představovali. Jednoduchost, přírodní materiály a maximální otevřenost do exteriéru, „říká majitelka.

otevřená denní část bungalovu
Majitelé si přáli propojit interiér se zelení v exteriéru. Toto přání se jim splnilo díky návrhu architekta Marie Budínský. Zdroj: Xella

Jejich představě o jednoduchosti a přirozenosti odpovídá i čistě přírodní materiálová skladba. Na výstavbu svého rodinného domu se rozhodli použít tvárnice z bílého pórobetonu.

„Samotná realizace potvrdila, co jsme o materiálu slyšeli. Opravdu jsme zvládli celý dům postavit svépomocí, vlastníma rukama. Trochu náročnější byla montáž stropu, ale i to se nám nakonec pomocí jeřábu podařilo, „vzpomíná majitelka.

Základ hrubé stavby tvoří tepelněizolační tvárnice Ytong Lambda YQ, které byly vyvinuty již před několika lety s ohledem na nové tepelnětechnické normy. Jsou mimořádně lehké a zároveň pevné, což je hlavní důvod, proč jsou tak oblíbené mezi svépomocnými stavebníky. Stejný materiál použili i na zhotovení překladů a příček. Výhodou je nejen jednoduchá výstavba, nenáročná na řemeslnou zručnost, ale i snadná instalace zařizovacích prvků.

Přečtěte si také
Bungalov nebo patrový dům? Pro který se rozhodnout?
„Do pórobetonu instalujete cokoliv opravdu velmi snadno. Například zde máme rodinnou památku, křížek, „ukazuje majitelka na výtvarné dílo zavěšené na stěně.

„Jeho autorem je můj bratranec Michal Staško, který ho naší rodině daroval. Dnes je z něj známý designér, kterému se podařilo získat například i cenu Křišťálové křídlo, „dodává.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram