aktualne

Jak si naplánovat praktickou a funkční koupelnu

Do koupelny by mělo vejít vše, co do ní patří a co v ní využíváte. Mělo by v ní tedy být dostatek šikovných úložných prostorů a samozřejmě měla by se i snadno udržovat.

Místo na všechno

Jako v kuchyni, tak v koupelně je potřebný dostatek úložného prostoru na odložení ručníků, osušek, hygienických potřeb či různých kosmetických přípravků. Proto je výběr koupelnového nábytku jednou z priorit při jejím zařizování.

Výrobci koupelnového nábytku myslí na všechna specifika koupelen a nabízejí různé typy, ve kterých se snoubí estetika s funkčností. Než si zvolíte typ, přihlížejte na materiál, ze kterého je nábytek vyroben. Zásadou je sáhnout po tom, který je určen výhradně do koupelny, a tak nemůžete udělat chybu. Vyrábí se z MDF a LDT desek opatřených vysokotlakou fólií, laminátem nebo lakem, z kompozitních materiálů (složené z různých poměrů pryskyřic a rozemletého kamene), z plastu nebo dřeva odolného a ošetřeného proti vlhkosti.

K povinné výbavě patří skříňka nad a pod umyvadlo, regál či skříň a různé policové systémy. Co kam umístíte, je v konečném důsledku na vás, ale v zásadě platí, že věci je třeba ukládat v souvislosti s vykonávanou činností. Například, nebudete ukládat šampon k umyvadlu, když si vlasy myjete ve vaně a pod. Rovněž je třeba myslet na to, kam umístíte elektrické přístroje (fén, kulma, holicí strojek apod.) A věci, které nepoužíváte každý den, čisticí a prací prostředky a zásoby, například toaletního papíru.

Dobré je udělat si sumář, co všechno asi máte, a podle toho si rozvrhnout, kolik budete potřebovat skříněk, polic a regálů. Jste však omezení velikosti prostoru, která nepustí, a tak možná budete muset něco zredukovat nebo některé věci uskladnit mimo koupelny. Zaměřte se také na rozměry nábytku. Nejenže se musí hodit do místnosti, ale měl by být také vhodný na věci, které do něj vložíte. Velkou osušku asi těžko strčíte do úzké závěsné skříňky, darmo budete tlačit fén do šuplíku, který pak nezavřete.

koupelna
Zdroj: Laufen

Sestavy na stěny

Regálové a policové sestavy nad umyvadlem mají mnoho variací a vy si opravdu máte z čeho vybírat. Zda si zvolíte otevírací skříňku se zrcadlem, otevřené poličky, skříňky s posuvnými dvířky, nebo jejich kombinace, všechny splní jeden účel – mít po ruce vše, co potřebujete při ranní i večerní hygieně.

náš tip

Aby byla koupelna praktická, funkční a splňovala i estetické požadavky, je dobré navštívit koupelnové studio, kde vám udělají návrh přesně na míru.

koupelna
Zdroj: Laufen

Skříňky na nožičkách

Stojací skříňky jsou dobrou volbou do větších koupelen, kde nebojujete s každým centimetrem. Jejich výhodou je dostatečně velký prostor a možnost jejich přesouvat na jakékoliv místo podle vaší potřeby. Pokud máte raději čistý prostor, volte varianty s dvířky, kde bude všechno ukryté a na věci se bude i méně prášit. Pokud si zvolíte otevřený regál, kde vystavíte vše na odiv, častějšímu úklidu se nevyhnete. Kromě funkčnosti se můžete pohrát také s designem nebo zajímavým barevným provedením. V bílé koupelně například krásně vynikne plastový regál v modrozelené barvě. Hledejte ho na laufen.sk.

koupelna
Zdroj: IKEA

nevyužitý prostor

Nejčastěji nevyužitým prostorem v koupelně je místo nad pračkou, pokud na ní nemáte postavenou sušičku prádla. Na stěnu můžete upevnit polici nebo skříňku s dvířky. Právě sem se vejdou ty věci, které nemají být na očích, nebo takové, které často nepoužíváte. Skříňka dobře poslouží i na odkládání čisticích nebo pracích prostředků, kolíčků na prádlo i toaletního papíru.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram