aktualne

Jak se v malé garsonce podařilo vytvořit vzdušný a pohodlný interiér?

Vše dobře promyslet a sladit tak, abyste dopracovali k vzdušnému pohodlnému interiéru, zvláště, když má jen 60 metrů čtverečních, je docela umění. Majiteli garsonky v pražských Nuslích se to spolu s architekty podařilo bravurně.

„Málokdy se podaří vyladit projekt od prvních návrhů až po poslední textilie a rozmístění obrazů na stěnách. Klient byl v tomto případě nakloněný k takovému typu spolupráce a navíc měl sám velký smysl pro design a cit pro detail. Tato kombinace vyústila do velmi příjemné spolupráce, na výsledku které to je také vidět, „popisuje práci na projektu architekt Štěpán Svejkovský.

obývací pokoj v pražské garsonce
V interiéru dominuje černo-bílá barevná kombinace, kterou příjemně vyvažují neutrální šedá, například na pohovce a křesle, a teplejší odstín světlého dřeva na podlaze. Zdroj: Tomáš Hejzlar

Zařízení je vcelku minimalistické a přesto byt nepůsobí chladně ani neosobně. Tomu napomáhají i velká okna, díky kterým do prostoru proniká množství přirozeného světla.

„Klient disponoval velkým smyslem pro design a citem pro detail, což vyústilo do velmi příjemné spolupráce, na výsledku které to je i vidět.“

Štěpán Svejkovský, architekt

Kuchyň, jídelna a obývací pokoj jsou v garsonce spojeny
Kuchyň, jídelna a obývací pokoj jsou spojeny v jeden harmonický celek, ve kterém je dostatek prostoru i na menší posezení v kruhu přátel a nejbližších. Zdroj: Tomáš Hejzlar

Byt v zrekonstruovaném objektu bývalé továrny Regula na vás dýchne industriální atmosférou, k čemuž silně přispívají vysoké stropy s viditelnými trámy.

Přečtěte si také
Rychlá a levná proměna garsonky v Trnavě, kde záleželo na každém milimetru
Když do developerského bytu vstoupil architekt, už měl podlahové povrchy, které vybral sám majitel, a zařízenou kuchyň i koupelnu. V základním zadání bylo zachovat otevřený a vzdušný prostor s industriálními prvky, ale zároveň byt rozdělit na soukromou a společenskou zónu.

NÁŠ TIP

Vysoký strop a bílé stěny dobře vyplní industriální svítidla v černé barvě, visící na dlouhých kabelech.
Důležitým prvkem, který má dělicí funkci, je otevřená knihovna, otočená do prostoru kuchyně a obývacího pokoje. Ta v sobě zároveň ukrývá i šatník, přístupný ze soukromé části ložnice a pracovny. V centru dispozice si nemůžete nevšimnout kuchyňský ostrov, vybudovaný kolem středního nosného sloupu.

Ostrůvek funguje jako rozšíření pracovní plochy kuchyňské linky ale i jako stůl, při kterém se sedí na barových židlích. Pod ním je mobilní úložný prostor na kolečkách, který se může zpod ostrůvku kdykoliv vysunout a libovolně přemístit. Na ostrůvek navazuje skleněný jídelní stůl, podepřen lehkou ocelovou konstrukcí.

Soukromá část za nábytkovým prvkem knihovny poskytuje prostor na manželskou postel a pracovní koutek, který je zařízen antracitovým a bílým nábytkem. Ten byl vyroben na míru a navržený v neutrálních světlých barvách jako kontrast k ocelovým konstrukcím, které se v obytném prostoru několikrát opakují a přispívají ke kompaktnosti celého interiéru. Majitel si nakonec byt doplnil autorskými grafikami, množstvím knih a interiérovými rostlinami.

Previous articleElegantní mezonet
Next articleNábytek na celý život

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram